Opolskie

cropped-seb_kamien-slaski.jpg

Na fotografii powyżej Sebastianum w Kamieniu Śląskim ( fot.Xantypa)

Wojna nie oszczędziła  zabytków województwa opolskiego, reszty zniszczenia dokonała niefrasobliwość władzy. Poniżej informacje o naszych perłach i perełkach architektury. Możesz też przeczytać krytyczny artykuł o czarnej liście opolskich zabytków oraz zobaczyć  naprawdę dobre zdjęcia.

Akcja Otwarte zabytki  polega na  fotografowaniu  ich i  gromadzeniu zdjęć na potrzeby wizualizacji.  http://otwartezabytki.pl/pl

Drewniane budownictwo sakralne województwa opolskiego autorzy: Izabela Ramus, Jacek Ramus i Mirosław Czekała zapraszają do podrózy po zabytkach drewnianej architektury sakralnej Opolszczyzny. Praca obfituje w liczne ciekawostki, rzetelną wiedzę i jest ilustrowana pięknymi fotografiami.

Historia, tragedia i trud odbudowy kościoła w Czarnowąsach. Autor Jacek Ramus przedstawia dzieje kościoła odpustowego pod wezwaniem św. Anny w Czarnowąsach. Drewniany kościół usytuowany jest malowniczo na wzniesieniu w centrum wsi Czarnowąsy. Ten piękny zabytek niestety, został doszczętnie zniszczony przez pożar w 2005 roku, ale został odbudowany. W pracy przedstawiono bogatą dokumentację fotograficzną szczegółów tego obiektu.

Amatorska , ale bardzo miła strona o opolskich zabytkach sakralnych, z niej łącza do innych informacji o zabytkach.

cropped-palac-w-kopicach2.jpg

Na fotografii powyżej ruiny zamku w Kopicach ( fot. Xantypa)

O zamku w Rogowie Opolskiem. Przekierowanie do  artykułu Edwarda Wieczorka o zamku pt. Zamek w Rogowie Opolskim- w cieniu kanarkowych murów”   na stronę Regionalnej Pracowni Krajoznawczej.

Gazeta Wyborcza jednoznacznie określając przynależność Opolszczyzny do Górnego Śląska opisuje najciekawsze zabytki Ślaska Opolskiego. Ciekawe co nasi fachowcy myślą na temat takiego zakwalifikowania. Zapraszamy do komentarzy.

Ciekawa galeria fotografii ze Śląska Opolskiego, zajrzyjcie.

Galeria ze Strzelec Opolskich, miłośnicy Strzelec mile widziani na stronie. Zdjęcia zamku przejmujące, szkoda że nie przejmują się nim władze. O innych zamkach Opolszczyzny, także tych już nieistniejących poczytaj sobie tutaj. Poglądowy film o zamkach Opolszczyzny, możesz oglądnąć na onecie. Zdjecia ładne, ale komentarz nie zachęciłby mnie do odwiedzin, niestety.

Natomiast piękne fotografie ze strony kedzierzyńskich bibliotek owszem.

2 myśli w temacie “Opolskie

  1. Bardzo mi się podoba ten materiał. Tresci nie za dużo, przemęczyć się nie można ale zaciekawia. Dużo ciekawych informacji. Tak trzymać!

Dodaj komentarz